Co to jest home staging i czy w ogóle jest potrzebny?

Co to jest home staging i czy w ogóle jest potrzebny?

W internecie można spotkać coraz więcej stron i artykułów poświęconych home stagingowi. Pojęcie to szturmem podbija świat nieruchomości i przewija się coraz częściej, szczególnie przy ofertach sprzedaży lub wynajmu lokali. 

Poniżej postaram się przybliżyć co kryje się pod tym anglojęzycznym określeniem, o którego istnieniu sama nie miałam pojęcia jeszcze kilka lat temu, choć nieświadomie hobbystycznie home stagingiem się zajmowałam :) 

 

HOME STAGING - DEFINICJA 

W największym uproszczeniu home staging  to  profesjonalne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu. Profesjonalny home stager dostosowuje  wnętrze do wymagań i potrzeb jak największej liczby potencjalnych kupców lub najemców . 

Home staging zaczął się prężnie rozwijać w USA już w latach  70 – tych ubiegłego wieku. Do Polski usługi home stagingowe trafiły kilka lat temu i z roku na rok zyskują na popularności. Coraz więcej właścicieli nieruchomości zdaje sobie sprawę, że zlecenie usługi home stagingu profesjonaliście przekłada się na większe zainteresowanie lokalem, szybszą sprzedaż lub wynajem, a tym samym większe zyski.

 

HOME STAGING – CEL

Celem home stagingu jest sprzedaż lub wynajem nieruchomości na korzystnych warunkach finansowych gwarantujących zyski, przy poniesieniu przez zlecającego home staging właściciela lokalu  jak najniższych nakładów. A jakie home staging niesie za sobą zyski….?

 

HOME STAGING – ZYSKI

Obecnie większość osób szuka nieruchomości w internecie, przeglądając dostępne oferty. Choć trudno w to uwierzyć, w 3 sekundy potencjalny klient podejmuje decyzję, czy interesuje go dana nieruchomość i czy będzie chciał ją obejrzeć osobiście. 

Gdy dodamy do tego fakt, że klienci są coraz bardziej świadomi i szukają atrakcyjnych lokali oraz informację, że aż 80 % klientów nie potrafi wyobrazić sobie potencjału nieruchomości, wnioski  o zasadności home stagingu nasuwają się same….. 

 

Zlecając home staging profesjonaliście zyskujesz:

 • OSZCZĘDNOŚĆ CZASU - Szybsza sprzedaż lub wynajem bez konieczności obniżania ceny oraz dodatkowego zabiegania o klientów poprzez biura nieruchomości.
 • OSZCZĘDNOŚĆ PIENIĘDZY - Niski koszt wykonania zmian w stosunku do zysku, który można zyskać na wynajmie lub sprzedaży
 • WIĘKSZA ILOŚĆ PREZENTACJI - Większa ilość zapytań i wizyt klientów dających możliwość pokazania wszystkich walorów nieruchomości.
 • ATRAKCYJNY WYGLĄD NIERUCHOMOŚCI - Wasza nieruchomość wzbudzi pozytywne emocje poprzez podkreślenie potencjału i zalet nieruchomości.
Co to jest home staging i czy w ogóle jest potrzebny?
Home staging - oszczędność czasu, pieniędzy, większa ilość prezentacji, atrakcyjny wygląd nieruchomości

A CO KONKRETNIE ROBI HOME STAGER?

Home stager pracuje na wielu płaszczyznach, w zależności od zakresu zlecenia i planowanego budżetu.

 

KONSULTACJA HOMESTAGINGOWA

Podstawą udanej sprzedaży lub wynajmu mieszkania jest KONSULTACJA HOMESTAGINGOWA.. Zawiera ona: 

 • analizę zdjęć nieruchomości przesłanych przez klienta i zastanego układu funkcjonalnego wnętrza;
 • spotkanie w nieruchomości;
 • dokładną  analizę zastanego stanu nieruchomości, wskazanie jej mocnych i słabych stron;
 • określenie grupy docelowej odbiorców, dla której dokonywane będą zmiany;
 • doradztwo i propozycję koniecznych zmian, w tym w zależności od nieruchomości m.in. praca z kolorem, zapewnienie ergonomicznych ścieżek komunikacyjnych, ocena oświetlenia, depersonalizacja wnętrza, propozycje dekoracji, ewentualne propozycje przestawienia, usunięcia lub dodania mebli, wyeksponowanie balkonu lub tarasu w ofercie;
 • wybór najkorzystniejszych finansowo rozwiązań dla klienta;
 • precyzyjne określenie planu działania i harmonogramu prac.

Dzięki konsultacji dowiesz się jak najlepiej wydobyć potencjał Twojej nieruchomości proporcjonalnie do Twoich możliwości finansowych i oczekiwanych efektów, w jaki sposób zaprezentować lokal klientom, aby w jak najszybszym czasie został sprzedany lub wynajęty z jak największym zyskiem. 

Co to jest home staging i czy w ogóle jest potrzebny?
Home stager pracuje na wielu płaszczyznach, w zależności od zakresu zlecenia i planowanego budżetu.

INDYWIDUALNY HOME STAGING 

Jeśli Klient nie ma czasu na przeprowadzenie proponowanych rozwiązań niezbędnych dla korzystnej sprzedaży lub wynajmu lokalu, może zlecić dodatkowe usługi INDYWIDUALNEGO HOME STAGINGU. . 

Zakres home stagingu ustalany jest indywidualnie z klientem, w zależności od stanu i przeznaczenia nieruchomości  potrzeb, oczekiwań i planowanego budżetu inwestora. Indywidualny home staging może zawierać:

 • konsultacje (patrz wyżej) i sporządzenie mood boardu zawierającego listę inspiracji i propozycje stylizacji danego wnętrza
 • sporządzenie listy zakupowej, zawierającej wykaz produktów koniecznych do stylizacji, ich ilość, cenę i miejsce gdzie dany produkt można nabyć
 • wykonanie zakupów dla Klienta
 • osobistą stylizację wnętrza bądź przekazanie instrukcji jak samemu dokonać stylizacji
 • wykonanie sesji fotograficznej na potrzeby sprzedaży bądź wynajmu. 

Należy pamiętać, że odpowiednie przygotowanie mieszkania to nie wszystko – równie ważna dla skutecznej reklamy w Internecie jest jego profesjonalne sfotografowanie. 

W dobie pandemii coraz więcej pracowni (w tym RAAS a dobrze) oferuje też usługi home – stagingowe on-line.

 

HOME STAGING – EFEKTY


Jak wygląda różnica pomiędzy lokalem przed i po home stagingu autorstwa RAAS a dobrze – możecie zobaczyć na zdjęciach załączonych do artykułu. 

 

A jeżeli potrzebujecie jakiejkolwiek pomocy w przeprowadzeniu home stagingu – koniecznie piszcie i dzwońcie, z przyjemnością pomogę !!!